Beszámoló – 2024.

Magyar történelmi és kulturális kincsek nyomában
Szlovéniában és Horvátországban

2 pályázat, 2 ország, 55 fő, 5 nap, 1954 km, 8 154 900 Ft állami támogatás

2025. április 12-én nyolcadik alkalommal indultunk útnak a Határtalanul Program 2 nyertes pályázata jóvoltából. Hosszú napunk 7 órakor kezdődött, amikor érzékeny búcsút intettünk az itthon maradottaknak és szinte meg sem álltunk Lendváig. A Bánffy-Esterházy kastélykiállítást néztük meg. Itt találhatóak Zala György alkotásainak miniatűr másai és a híres hetési viselet, valamint a tájegység jellemző használati tárgyai. Látogatást tettünk Lendván a Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézetben, ahol megismerkedtünk a helyi magyarság történelmével, jelenével lehetőségeikkel és kilátásaikkal Soós Mihály szemszögéből, aki a lendvai magyarság kiemelkedő alakja. Rövid városnézés után felkapaszkodtunk a szőlőhegyre, ahol a Szentháromság kápolnába tértünk be, itt őrzik Hadik Mihály lendvai várkapitány múmiáját. A templom elől csodás kilátás nyílik három ország határára. Nem hagyhattuk ki a lendvai Vinarium kilátótornyát. A bátrabbak gyalogosan, a kevésbé aktívak lifttel közelítették meg a legfelső szintet. Következő állomásunk Dobronak határában a Bakónaki- tó volt. Rövid sétánk közben a tónál lévő energiavonalaknál megpihentünk, az idő rövidsége és a tömeg miatt azonban nem éreztük ezek hatását még. A közeli erdőben megkerestük a Szent Vid forrást és a felette található kápolnát. A nap utolsó programelemeként a finom és laktató vacsora után elfoglaltuk szállásunkat Bajánsenyén a Határcsárda Panzióban.

A második nap reggelét ismét Dobronakon töltöttük, a település határában megépült Trópusi kertbe látogattunk. Következő állomásunk Mezővár faluban a Passero család birtoka volt, ahol saját termékeikkel ismerkedtünk meg.Muraszombaton meglátogattuk a várkastélyt,amely egykor a Széchy család birtokát képezte és fontos határvédelmi szerepet is betöltött. Barokk stílusát a Szapáry család alakította ki az épületben. Ma a Muravidéki Múzeumnak ad helyet. Úticsomagunkat a kastély kertjében fogyasztottuk el, hogy energiától telve indulhassunk tovább. Felsőlendván, Szlovénia legnagyobb kiterjedésű várában nagyszerű kiállítást láthattunk, innen indultunk tovább a hármashatárra.A szlovéniai Türke település felől közelítettük meg a 384 m magasságban található emlékművet a három ország határán. A nap zárásaként vacsora és a bőröndökbe pakolás zajlott, hogy reggel készen álljunk a költözésre.

Utunk harmadik napján, csütörtökön igen sok kilométer várt ránk. A horvát fővárosban, Zágrábban elfogyasztottuk a szendvicsebédet és városi sétára indultunk.. Láttuk a központi vasútállomást, a magyar honfoglalás milleniuma alkalmából átadott pavilont, kőszegi várvédőink- Zrínyi Miklós és Jurisics Miklós szobrát, a zenepavilont és egy különleges meteorológiai órát is. Megkerestük a Káptalandombon lévő székesegyházat, a Felsővárosban található Jellasics-teret. Átsétáltunk a Szent Márk térre, megnéztük az országgyűlés épületét és a Szent Márk templomot. Rövid szabad program alkalmával mindenki érdeklődési körének megfelelően fedezhette fel a belvárost.

Rabac településen található szállásunkig hosszú út várt ránk, melyet útfelújítások nehezítettek. Mindenkinek jólesett az ízletes, bőséges vacsora és a pihenés az Oliva Campingben.

A negyedik nap sűrűnek ígérkezett. Kiadós reggelink után Lovranon keresztül Abbáziába utaztunk, melynek villáihoz számos magyar, nemesi család története kapcsolódik. A tengerparton sétálva felkerestünk Markusovszky Lajos tábori főorvos utolsó lakhelyét, a Hotel Palace Bellevue-t. A Jannette Villánál Móra Ferenc emléktábláját fedeztük fel. A Fiuméhez tartozó Tersattó várába látogattunk, ami a környék legmagasabb pontja. A dombtetőn található a Mária búcsújáró templom, melynek kápolnája magyar hadihajók emlékét is őrzi. A város magjába a zarándokok lépcsőjén sétáltunk vissza. Fiume történelmi belvárosában a kikötőnél sétáltunk, ahol a magyar feliratú kikötői bóják még most is ott állnak. Délután a Krk szigeten lévő Omisaljból 90 perces panoráma hajózásra indultunk. Sajnos idén a delfinek nem mutatták jelenlétüket. Omisalj hangulatos kis utcáiban sétáltunk, majd elindultunk vissza a szállásunk felé. Vacsora után újra visszapakoltunk a bőröndökbe, hogy másnap reggel korán nekivághassunk utolsó napunknak.

Az ötödik napon, a hazafelé útba eső helyeken jártunk. Varasd mintegy 10 évig fővárosként működött. Itt kerestük fel az Erdődy-Zrínyi várkastélyt. Ebéd után utolsó állomásként Csáktornyán jártunk, a Zrínyi sasfészekben. A Zrínyi Péter búcsúja emlékműnél elhelyeztük a megemlékezés koszorúját, majd Zrínyi teljes alakos szobrát és a Zrínyi fát kerestük fel.

Hosszadalmas út várt még ránk hazáig. Fáradtan, új ismeretekkel gazdagodva, élményekkel tele érkeztünk meg este Jászfényszaruba.

Utazásunkhoz a buszt idén is a ROMCAR biztosította, tájékozódásunkban Czesznak Dóra idegenvezető segített.

Köszönetemet kell kifejezzem kollégáim felé, hogy társaim voltak ebben az élménydús utazásban!

Köszönöm a szülőknek, hogy elengedték velünk gyermekeiker erre a nagyon messzi tájra.

Végül, de nem utolsó sorban köszönet a Csillagösvény utazási irodának, hogy közreműködött velünk!

Mészárosné Dobák Ildikó

projektvezető